Nový blok - dvojitým kliknutím zde, zahájíte úpravu bloku...
Co dělat, když má dítě horečku?
07.04.2019
Důvody
Nižší schopnost termoregulace u dětí – čím menší dítě, tím horší schopnost termoregulace. Zvýšená teplota je známkou obranyschopnosti jedince, proto ne každou zvýšenou hodnotu je nezbytné srážet léky.
Příčiny
U malých dětí růst zubů, obecně infekce všeho druhu, ale také přehřátí dětí oblečením nebo vysokou okolní teplotou, nedostatkem tekutin, někdy po očkování, vzácněji jiné závažné příčiny.
Definice
Zvýšená teplota 37-38 st. C, horečka nad 38 st. C a vysoká horečka nad 40 st. C. Normální je naměření vyšší teploty ve večerních hodinách oproti rannímu měření.
Měření
Otimálně stupnicovým teploměrem (i dnes lze koupit nertuťové) nebo certifikovaným digitálním nebo bezkontaktním teploměrem s čerstvými bateriemi (jinak jsou naměřené hodnoty velmi nespolehlivé). Do 18 měsíců se měří zasunutím teploměru do konečníku do 1 cm od kraje maximálně, u starších dětí v podpaží celkově 5 minut. Při měření teploty v konečníku odečteme 0,5 st C, aby se hodnoty daly porovnávat (v dutinách je teplota vyšší). Tzn. např. vidím na teploměru v konečníku teplotu 37,5 st C, po odečtení 0,5 st C uzavíráme, že teplota dítěte je 37,0 st., tedy stále ještě norma.
Opatření
Dítě uložit do postele, obléknout a přikrýt přiměřeně okolní teplotě v místnosti (přehřátím teplotu ještě zvýšíme)
- podáváme dostatek vlažných, či spíše studených tekutin, naopak do jídla ho nenutíme, děti spíše akceptují kašovitou formu stravy (vývary, pudinky, kaše)
- při teplotě nad 38 st C srážíme teplotu paracetamolem nebo ibuprofenem v dávce 10 mg na kg váhy dítěte. Nikdy u dětí nepoužíváme přípravky s kyselinou acetylsalicylovou (Aspirin)! U kojenců a malých batolat přednostně podáváme léky formou čípků do konečníku, u předškolních a malých školních dětí v sirupu, u starších dětí v tabletách. Půl hodiny po podání teplotu přeměříme. Je-li alespoň o 0,5 st C nižší než původní (tedy např. místo 38,5 je 38 st), pak lék zabral a dítě necháme v klidu ležet, opakujeme měření po 2 h, v př. zhoršení stavu dítěte i dříve. Další lék stejného typu můžeme podat nejdříve za 6 hodin (tedy např. po paracetamolu za 6 h opět paracetamol). Stoupá-li však teplota nad 38 st C dříve než za 6 h, je vhodné střídat léky s různou účinnou látkou po 4 h (např. ve 12,00 h podám paracetamol, v 16,00 h ibuprofen, ve 20,00 h paracetamol, o půlnoci ibuprofen,..atd). Teplota však stále stoupá přes 38 dříve než za 4 h nebo lék nezabral = nesnížil po ½ h teplotu alespoň o 0,5 st C? Je na místě začít se sprchováním nebo omýváním malého dítěte houbou ve vaničce s vlažnou vodou. Děti toto snáší lépe než zábaly, ale i ty je možno dělat, jen je nepřikrývat peřinami. Při sprchování nepoužíváme proud ledové vody a nikoliv rovnou na hrudník, ale začínáme sprchovat vlažnou vodou od dolních končetin směrem k horní části hrudníku pomalu, postupně. Stejným způsobem omýváme malé dítě houbičkou ve vlažné vodě ve vaničce. Jakmile má dítě husí kůži nebo cítí velkou nevůli, proceduru ukončíme a opět přeměříme. Klesla-li teplota alespoň o 0,5 st C, dítě osušíme a uložíme v klidu do postele. Pokud ne, dítě osušíme, necháme odpočinout a proceduru několikrát do hodiny opakujeme.
Kdy kontaktovat lékaře?
Při trvání horeček déle než 2-3 dny, u novorozence nebo malého dítěte do 24 hodin, celkové ochablosti dítěte, které se chová nezvykle (více spavé nebo naopak dráždivé), opakovaně zvrací nebo má vodnaté časté stolice, na kůži se objevují skvrnky, které po zatlačení dnem skleničky na kůži nemizí, má výrazné bolesti hlavy nebo břicha, které běžnými postupy neustupují.
Komplikace
- febrilní křeče – dítě významně neohrožují na životě ani zdraví, během křečí pouze zabraňte poranění dítěte o ostré předměty a neustoupí-li do 1 minuty volejte telefonem 155. Po prodělání této příhody informujte svého lékaře a poraďte se s ním o dalším postupu. Dnes již není třeba preventivně podávat žádné léky nebo odkládat plánované očkování.
- odvodnění - dítě odmítá pití, málo močí a je apatické – kontaktujte lékaře, dávejte dítěti dále chladné nápoje po lžičkách po 5 minutách.
Upozornění
Dítě mějte stále na dohled dospělé osoby, nenechávejte je samotné užívat léky a nespoléhejte na to, že bude samo pít potřebné množství nápojů!
© Copyright 2018 MUDr. Romana Benešová s.r.o.
Nový blok - dvojitým kliknutím zde, zahájíte úpravu bloku...
pěkná videa najdete na www.hamanek.cz/poradna/mudrovani-s-hamankem/
Co dělat, když má dítě kašel?
07.04.2019
Příčina
Nejčastěji infekční (obvykle virová), zatékání rýmy do nosohltanu, alergická, vdechnutí cizího tělesa, chronické onemocnění (astma bronchiale, gastroesofageální reflux), pobyt v zakouřeném nebo jinak znečištěném prostředí, ale i obrana organismu dítěte při kontaktu s dráždivými látkami nebo na změnu teplot, někdy hraje roli i psychika dítěte – reakce na stres, návyk.
Typy
Suchý (dráždivý, neproduktivní, plechový, laryngeální, tracheální, štěkavý, kokrhavý, atd.) – vyčerpávající, bolestivý typ kašle, kde nejsou slyšet hleny (malé děti neumí hleny vykašlávat, proto poslouchejte, zda dítě při kašli vydává vlhké zvuky nebo ne). Obvykle bývá na začátku infekce nebo tehdy, je-li zánět v hrtanu nebo průdušnici.
Vlhký (dítě buď hleny vykašlává nebo jsou při záchvatech kašle slyšet, někdy je může dítě až zvracet). Obvykle bývá v závěru infekce, ale ve spojení se schváceností dítěte a horečkami může být známkou bakteriální infekce.
Doba trvání kašle
Akutní kašel do 4 týdnů, chronický nad 4 týdny. I u nekomplikované virové infekce v horních cestách dýchacích může kašel trvat až 3 týdny. Proto nemá smysl se unáhlovat s vyšetřením dítěte, které není ve špatném stavu (není dušné) např. po 2 dnech. Lékař nedokáže průběh kašle urychlit. Na druhou stranu, pokud běžně doporučeným postupem se nezlepšuje stav dítěte do týdne, je vhodné lékaře kontaktovat a poradit se o dalším postupu.
Kdy kontaktovat lékaře?
-
Při trvání kašle déle než 5-7 dní, kdy dítě leželo v posteli a léčilo se a kašel je stejné nebo horší intenzity.
-
Při doprovodných příznacích, zejména horečce trvající více než 2 dny, při schvácenosti dítěte, apatii, mimořádné spavosti, intenzivní bolesti hlavy
-
U dítěte mladšího 3 měsíců
-
Při dušnosti (stav, kdy se dítě nemůže nadechnout nebo vydechnout, sedí, nehýbe se, promodrává v obličeji) – zde kontaktujte lékaře hned nebo volejte lin. 155, zejména při podezření na vdechnutí cizího tělesa
Léčba
U dětí do 3 let se nedoporučuje pospíchat s léky na kašel. Je doporučeno začít s režimovým opatřením – tzn. dítě uložit do postele, kde ho dospělý zabaví čtením pohádek, kreslením apod. , jinak samozřejmě dítě v tomto věku obvykle samo v klidu nevydrží ležet. Dítě je třeba uložit do postele do zvýšené polohy horní poloviny těla, přiměřeně obléct do pyžamka s dlouhými nohavicemi, rukávky a přidat teplé ponožky na nohy. Teplotu a vlhkost v místnosti udržujeme přiměřenou, nepřetápíme, ale vlhké teplo je vhodné a pravidelně větráme. Vhodná je vlhkost kolem 50% a teplota místnosti 21-22 st C. V místnosti, kde dítě leží, samozřejmě nekouříme!! Podáváme dostatek teplých nápojů (do 1 roku kojit dle libosti, nad 1 rok věku čaj s citronem a medem, bylinné čaje, Vincentku). Do jídla dítě nenuťte, nabízejte kašovitou stravu (pudinky, jogurty, kaše, vývary). Je vhodné podpořit odhlenění inhalacemi za pomoci inhalátoru, který se dá za přijatelnou cenu koupit po internetu nebo ve zdravotnických potřebách nebo v lékárnách. V př. podezření na alergickou příčinu je vhodné odstranit vyvolávající příčinu z dosahu dítěte a kontaktovat svého lékaře k nasazení vhodné léčby.
Nad 3 roky při intenzivním kašli mimo výše uvedená režimová opatření je možno ovlivnit průběh kašle léky (pozor tyto léky neléčí, jen zmírňují příznaky, proto neočekávejte obratem zlepšení nebo dokonce vyléčení infekce – tu musí dítě zlikvidovat samo). Na suchý kašel podáváme léky tlumící kašel – zejména na noc je to s výhodou, aby si dítě při spánku odpočinulo – sem patří např. Levopront, Sinecod. Na vlhký kašel pak podáváme léky uvolňující hlen, které mají usnadnit vykašlávání hlenu z dýchacích cest – na noc nejsou vhodné, protože dítě pak bude v noci výrazně kašlat (naposledy podáváme cca 4 h před uložením dítěte k nočnímu spánku) – sem patří bylinné přípravky např. s břečťanem, smíšené bylinné přípravky např. Bronchipret nebo léky připravené na nepřírodním základě např. s acetylcysteinem, ambroxolem, apod.
U všech dětí dbejte na volnou průchodnost nosu – viz kapitola budoucí kapitola Rýma
Upozornění
V 1 den není vhodná kombinace léku tlumícího kašel a léku uvolňujícího hlen – jejich účinky jdou proti sobě. Někdy je s výhodou podat léky na uvolnění hlenů od rána do doby po obědě a na noc při nutnosti tlumit kašel je možno dát 1 dávku léku na tlumení kašle v rozestupu alespoň 5 h po předchozím podání léku. Tuto variantu vždy konzultujte s lékařem, zda je pro vaše dítě vhodná.
Prevence
Děti přiměřeně oblékat uvnitř i venku, vyhýbat se místům s vysokou koncentrací lidí (nákupní centra), pravidelně pobývat a hýbat se na čerstvém vzduchu.
Dopřejte dítěti čas na regeneraci i po „banální“ infekci jako je katar horních cest dýchacích. Dítě dávejte do MŠ až po odléčení a optimálně dalším 1-2 týdnech rekonvalescence mimo kolektiv dětí.
© Copyright 2018 MUDr. Romana Benešová s.r.o.
Co dělat, když má dítě rýmu?
07.04.2019
Příčina
Nejčastěji infekce – povětšinou virová, někdy ke konci i komplikovaná bakteriální infekcí, v určitém období roku alergická, mechanická překážka v nosu nebo dráždění kouřem, prachem, rychlé střídání rozdílných teplot okolí.
Příznaky
-
pocit ucpaného nosu
-
kýchání
-
výtok z nosu
Riziko
Neléčený zánět může přejít z nosní sliznice do okolí – do nosohltanu, nosních dutin a středouší, kde může způsobit rozsáhlejší zánět
Problém
U nejmenších dětí (kojenců a menších batolat) narušuje spánek a pití, děti jsou neklidné
Řešení
Zvlhčovat nosní dutinu izotonickými solnými roztoky (mořská voda, Vincentka, fyziologický roztok), smrkání nebo odsávání výtoku. Při pocitu ucpání nosu je vhodnější hypertonický solný roztok (vždy zkontrolovat vhodnost léku pro konkrétní věkovou skupinu) a v případě, že toto nestačí a dítě nemůže spát nebo jíst, přidat nosní kapky, které mají schopnost snížit otok nosní sliznice (Otrivin, Nasivin, apod.). Při další komplikaci bakteriální infekcí (výtok z nosu má žlutozelenou barvu a rýma trvá obvykle déle než týden) je vhodné kontaktovat lékaře a zvážit nasazení kapek s lokálním antibiotikem. Dítě je třeba uložit do postele do zvýšené polohy horní poloviny těla, přiměřeně obléct do pyžamka s dlouhými nohavicemi, rukávky a přidat teplé ponožky na nohy. Teplotu a vlhkost v místnosti udržujeme přiměřenou, nepřetápíme, ale vlhké teplo je vhodné a pravidelně větráme. Vhodná je vlhkost kolem 50% a teplota místnosti 21-22 st C. V místnosti, kde dítě leží, samozřejmě nekouříme!! Podáváme dostatek teplých nápojů (čaj s citronem a medem, bylinné čaje). Je vhodné podpořit odhlenění inhalacemi za pomoci inhalátoru, který se dá za přijatelnou cenu koupit po internetu nebo ve zdravotnických potřebách nebo v lékárnách. V př. podezření na alergickou rýmu je vhodné odstranit vyvolávající příčinu z dosahu dítěte a kontaktovat svého lékaře k nasazení vhodné léčby.
Prevence
Ležícím dětem pravidelně zvlhčovat nos izotonickými roztoky solí a vytíráním nosních průduchů tamponky zvlčenými solným nebo fyziologickým roztokem. Děti přiměřeně oblékat uvnitř i venku, vyhýbat se místům s vysokou koncentrací lidí (nákupní centra), pravidelně pobývat a hýbat se na čerstvém vzduchu.
Upozornění
Nosní kapky nepodáváme déle než týden – je to prevence vzniku tzv. medikamentosní rýmy. Výjimkou jsou izotonické solné roztoky a fyziologický roztok, které se dají preventivně používat dlouhodobě.
Dopřejte dítěti čas na regeneraci i při a po „banální“ infekci jako je rýma. Dítě dávejte do MŠ až po odléčení rýmy a optimálně dalším týdnu rekonvalescence mimo kolektiv dětí.
Kdy kontaktovat lékaře - V každém případě, pokud rýma neustupuje při běžných opatřeních týden
Při podezření na bakteriální nebo alergickou rýmu
Při komplikacích s horečkami, bolestmi hlavy, krku nebo uší
Pokud se jedná o novorozence (dítě do 28 dní života)
Dítě má otoky tváří nebo očí
Odsávání hlenů z nosu
Provádíme je u nejmenších dětí, které nejsou schopny účinně smrkat, ručními odsávačkami nebo odsávačkami s připojením na vysavač. Při použití certifikovaných výrobků dítěti nosní sliznici nepoškodíte, podtlak je regulován. Naopak účinně odsajete hleny i ze zadních partií nosu, kam se ústní odsávačkou nedostanete. Před použitím odsávačky aplikujte solný roztok nebo fyziologický roztok, po jejím použití tento roztok použijte znovu a aplikujte nosní kapky k uvolnění otoku nosní sliznice.
Smrkání nosu
Každou nosní dírku zvlášť – tzn. dítěti jedním prstem přitlačíme jedno nosní křídlo do středu nosu k přepážce a dítě ve vzpřímené poloze hlavy při zavřených ústech plynule dlouze netrhaně vytlačuje vzduch druhým nosním průduchem ven do kapesníku. Proceduru je vhodné nejdříve dítěti předvést příkladem na sobě a poté mu pomoci bez násilí a kritiky, které ve věku nácviku kolem 2 let stejně nerozumí. Po proceduře si dítě i dospělý umyjí ruce mýdlem a jednorázový papírový kapesník zlikvidují obratem do komunálního odpadu, občas je vhodné použít v domácnosti desinfekční prostředek na povrchy, kam dítě sahá rukama od hlenů jako prevenci šíření infekce. S nácvikem je vhodné začít v období zdraví formou hry – např. foukáním nosem do zrcátka, které se zamlžuje a dítěti se to líbí nebo odfukováním papírové kuličky nebo peříčka na stole nebo dlani.
Kapání kapek do nosu
Před aplikací se dítě vysmrká nebo jsou mu odsáty hleny odsávačkou. Kojencům je vhodné kapky aplikovat před kojením kvůli usnadnění sání mléka při volném průchodu vzduchu nosem. Hlava dítěte je v mírném záklonu na tu stranu, kam se chystáme kapky aplikovat. Lahvičku s kapkami uchopíme vzhůru dnem, zasuneme aplikátor do nosní dírky a lahvičku 1 x zmáčkneme, čímž dojde k vytlačení 1 kapky do nosní dírky. Stejným způsobem aplikujeme do druhé nosní dírky. Záklon není vhodný příliš velký, aby nedošlo k zatečení kapek do krku, kde mohou pálit, ale není vhodné ani vzpřímené postavení hlavy, protože dojde k vytečení kapek ven z nosu aniž by mohly účinkovat na sliznici. Po aplikaci je vhodné nosní křídla na vteřinu přitisknout k sobě, aby došlo k rozptýlení kapek na nosní sliznici. Nepřekračujeme frekvenci podávání doporučenou výrobcem léku.
Aplikace nosního spreje
Před aplikací se dítě vysmrká nebo jsou mu odsáty hleny odsávačkou. Hlava dítěte je ve vzpřímené poloze, aplikátor se volně vsune do jedné nosní dírky a stiskem aplikátoru směrem k tváři na stejné straně se stiskne, čímž dojde k uvolnění a rozptýlení roztoku do nosní dutiny. Stejným způsobem se provede aplikace v druhém nosním průduchu. Nepřekračujeme frekvenci podávání doporučenou výrobcem léku.
© Copyright 2018 MUDr. Romana Benešová s.r.o.
Co dělat, když dítě bolí v krku?
07.04.2019
Příčina
Nejčastěji infekce virová nebo bakteriální či plísňová, ale dráždění, škrábání může být způsobeno suchostí sliznic po velké hlasové námaze nebo při nedostatku tekutin, ale také alergickými obtížemi zejména sezónními. Méně častou příčinou pak bývá pálení žáhy, které děti spíše popisují jako pálení v krku a které bývá jedním z příznaků gastroesofageálního refluxu. Někdy škrábání v krku předchází rozvinutí rýmy a s jejím začátkem bolest krku ustupuje.
Léčba
Dostatek vlažných tekutin - pokud děti snesou kvůli škrábání teplé nápoje, je to vhodné, pokud se teplým nápojům brání, pak lépe vlažné nebo studené než žádné. Do jídla je naopak nenuťte, často je nelibé pocity v hrdle odrazují od přijímání jakékoliv potravy. Ale je vhodné nabízet spíše studenou nebo vlažnou kašovitou stravu, která nebude na sliznici krku pálit svým složením (pozor na kyselé) a dráždit suchostí a tvrdostí soust (např. maso nebo pečivo) – zkuste pudinky, jogurty, mixované ovoce, tvarohy, kaše. Úlevu a zlepšení spolupráce s dítětem někdy přinese i z mrazáku lehce povolená smetanová zmrzlina. Na krk je vhodné dát Priessnitzův obklad nebo spíše zábal – látkový kapesník nebo jinou složenou látku ve velikosti odpovídající přední straně krku dítěte namočíte do studené (nikoliv úplně ledové) vody, vyždímáte a přiložíte na krk dítěte. Přes tuto látku můžete nebo nemusíte položit igelit a na něj pak třetí vrstvu pruhovité teplé látky typu šálka, složený šátek, apod. Na krku ponechte několik hodin (třeba 2-4 h) a několikrát denně vyměňte. K úlevě od bolesti a potlačení virové infekce můžete podle věku použít pastilky, spreje nebo kloktadlo (od 3 let Halset, lízátka Junior – Angin, od 4 let např. Orofar, který obsahuje i analgetickou složku kromě jen „desinfekční látky“, takže potlačuje pocit bolesti účinněji než jiné prostředky, od 6 let je již nabídka rozšířena). Ke kloktání je vhodný vlažný odvar ze šalvěje (spařit 1 rovnou čajovou lžičku 1 šálkem vody, nechat 10 minut vyluhovat a scedit) nebo Tantum verde. Dítě uložte samozřejmě do postele a v místnosti zvlhčujte vzduch.
Kdy kontaktovat lékaře?
Pokud jsou bolesti spojeny s horečkou přes 38 stupňů, která trvá déle než 24-48 h, nebo schváceností dítěte nebo pokud běžné postupy nefungují a bolest přetrvává 3-4 dny. Rovněž je vhodné kontaktovat lékaře pokud bolest v krku je tak silná, že dítě nemůže polknout ani sliny, které pak vytékají z úst.
Naopak není nutné s mírnou bolestí v krku bez dalších závažných příznaků okamžitě vyhledat např. LSPP.
Protože i kdyby se jednalo o začínající streptokokovou angínu, je zde čas na nasazení antibiotik až týden od začátku obtíží. Vždy je vhodné aplikovat výše uvedená doporučení a až po jejich neúspěchu vyhledat praktického lékaře pro děti a dorost, který by měl optimálně udělat výtěr z krku, ev. při horečkách i CRP vyšetření (obojí lze dnes již i rychlými testy na počkání) a teprve po zhodnocení těchto vyšetření a stavu dítěte rozhodnout o nasazení antibiotik. Neznamená to, že když má dítě horečku několik hodin, hrdlo zarudlé, dokonce i čepy nebo povlaky na krčních mandlích, že musí mít hned bakteriální angínu, na kterou je třeba okamžitě nasazovat antibiotika. Většina zánětů v hrdle jsou virového původu nebo způsobená bakteriemi, které dítě vlastní obranyschopností zlikviduje a k nasazení antibiotik nemusí vůbec dojít. Výjimkou je pouze tzv. spálový streptokok, kvůli kterému se výtěry dělají a při jeho nálezu a dalších potížích je vhodné antibiotika nasadit do týdne od začátku obtíží.
Prevence
Děti přiměřeně oblékat uvnitř i venku, vyhýbat se místům s vysokou koncentrací lidí (nákupní centra), pravidelně pobývat a hýbat se na čerstvém vzduchu. Snažte se zabránit půjčování hraček mezi dětmi, obzvláště mezi těmi, které dávají vše do úst.
© Copyright 2018 MUDr. Romana Benešová s.r.o.
Co dělat, když dítě bolí v uchu?
30.05.2019
Příčiny
Nejčastěji virová infekce, méně často bakteriální nebo plísňová infekce středouší nebo zevního zvukovodu. Další důvod může být mechanické poranění cizím tělesem (špičaté nástroje, včetně tzv. ušních čistících tyčinek) nebo následkem úrazu. Rovněž může být problém na kůži v okolí ucha nebo zduření na tváři např. při příušnicích, nebo zduření uzlin na krku a i toto může dítě vydávat za bolest ucha. Někdy bolí uši u netrénovaných jedinců po potápění v hloubkách nebo skocích do vody.
Léčba
Při úrazu nebo mechanickém poškození vždy vyhledejte pomoc ORL lékaře. Při podezření na začínající zánět středouší je vhodné dítě uložit do postele, kapat do nosu nosní kapky (např. Otrivin, Nasivin) a uvolňovat nosní průduchy od hlenů odsáváním nebo smrkáním - viz Rýma (jinak se přenáší přetlak přes Eustachovu trubici do ucha, které pak bolí i bez zánětu středouší), podejte sirup nebo tablety s ibuprofenem (Nurofen, Ibalgin, atd) a do ucha můžete kapat od 3 let např. volně prodejný Ottic solution nebo Otipax, ev. Otobacid na předpis lékařem. Žádné kapky nebudou fungovat zejména na dole uloženém bubínku v případě, že je kápnete pouze na okraj zevního zvukovodu. Před vkápnutím je třeba u dětí jednou vaší rukou zatáhnout za horní část boltce lehce nahoru a dozadu k vlasům, (aby se zvukovod narovnal a kapky dotekly co nejníže) a druhou rukou kápnete do zvukovodu kapku. U novorozenců a malých kojenců taháte jemně za dolní část boltce spíše lehce dolů a zase druhou rukou kapete kapku. Nikdy nekapejte do ucha v případě, že z něj něco vytéká. V tomto případě vyhledejte ošetření ORL lékařem. Na bolavé ucho můžete položit chladící polštářek k úlevě od bolesti.
Prevence
Ležícím dětem pravidelně zvlhčovat nos izotonickými roztoky solí a vytíráním nosních průduchů tamponky zvlčenými solným nebo fyziologickým roztokem. Děti přiměřeně oblékat uvnitř i venku, vyhýbat se místům s vysokou koncentrací lidí, tedy například nákupní centra, nebo davové akce. Potápění a skoky do vody trénovat se zkušeným instruktorem. Ušní maz není doporučeno odstraňovat, má v zevním zvukovodu svou ochrannou funkci. Pokud jeho tvorba obtěžuje je možno smotaným buničinovým čtverečkem nebo papírovým kapesníkem do roličky jeho vytékající část odstranit krouživým pohybem tak, aby nedošlo k zatlačení zátky do dolní části zvukovodu. Při zvýšené tvorbě mazu lze použít k jeho regulaci např. Vaxol 1-2 x týdně, při ucpání zvukovodu zátkou pak je vhodné ošetření ORL lékařem a před zákrokem je vhodné opět použití Vaxolu každý den. Vaxol je možné použít i preventivně před plaváním, potápěním a skoky do vody, obzvlášť u osob, které již potíže dříve měly. Vždy po večerní hygieně nebo plavání je třeba boltec osušit tak, aby se v zevním zvukovodu nedržela voda, která v kombinaci s teplem může nakonec vést k zánětu zevního zvukovodu nebo středouší.
Kdy navštívit lékaře
- při výtoku čehokoliv z ucha – navštivte ORL lékaře
- při ucpání zvukovodu mazovou zátkou – navštivte ORL lékaře
- při závratích, nestabilitě při chůzi, hučení, pískání v uších –navštivte ORL lékaře
- při pocitu, že dítě neslyší - navštivte praktického lékaře pro děti
- při úrazu nebo nelze-li vyloučit mechanické poškození zvukovodu nebo bubínku - navštivte ORL lékaře
- při trvání potíží více než 2 dny přes aplikované obecné rady nebo při zjevně se zhoršující bolesti nebo celkového stavu dítěte - navštivte praktického lékaře pro děti
Pokud je bolest je spojena s horečkami nebo celkovou schváceností dítěte, které odmítá i přijímání tekutin – navštivte praktického lékaře pro děti
© Copyright 2018 MUDr. Romana Benešová s.r.o.
Co dělat, když má dítě výtok z oka?
30.05.2019
Příčina
Nejčastěji infekce virová nebo bakteriální, případně alergický důvod. U nejmenších kojenců může být důvodem neprůchodnost slzných cest. U větších pak mechanické podráždění cizím tělesem, vlivem chemických látek nebo povětrnostními podmínkami.
Příznaky
Průhledný výtok nebo slzení (většinou virová nebo alergická příčina), hlenohnisavý výtok (spíše bakteriální důvod) – u obou výtoků i z důvodu neprůchodnosti slzných cest. Výtok může být spojen se zčervenáním spojivek nebo okolí oka, případně svěděním nebo bolestí u všech příčin. Někdy bývá i světloplachost, častější mrkání.
Řešení
Dítě nedávejte do kolektivu dětí, nechte jej v domácím klidovém režimu a výtok z oka čistěte pravidelně buničinovým čtverečkem napuštěným vhodným prostředkem k očištění (např. Omisan baby) nebo již předpřipravenými desinfekčními tamponky (např. Eye care nebo Blephasol) - vždy se snažte odstranit nahromaděný výtok k očnímu koutku, který je blíže výtoku, abyste neroznášeli výtok po oku. Do oka aplikujte při průhledném výtoku „desinfekční“ kapky – u nejmenších kojenců je vhodný např. Omisan baby, u starších dětí pak např. Ocu flash, O-Septonex kapky, apod. Určitě jsou vhodné kapky, nikoliv mast, která spíše ucpe prostor oka. U kojenců není vhodné používat k čištění borovou vodu a ke kapání přípravky, které ji obsahují z důvodu toxicity pro velmi malé děti. Důležitá je správná technika kapání kapek do očí – nečekejte, že s vámi dítě zejména malé bude spolupracovat. Přirozená reakce je, že se bude jakékoliv manipulaci v očích bránit. Vzhledem k potřebě poměrně častého kapání v průběhu dne není možné ani čekat s aplikací kapek na druhého člena domácnosti, který bude dítěti držet hlavu. I když to není snadné, je nezbytné, aby ošetřující osoba sama dítě a léčbu zvládla, jinak se vystavuje riziku komplikací při neúčinné léčbě vč. např. nutnosti chirurgického zákroku. Malé dítě si položte před sebe na přebalovací pult a zafixujte mu končetiny i tělo např. zavázáním do látkové pleny. Hlavu dítěte zafixujete jednou rukou, případně při větší pohyblivosti dítěte si hlavu natočíte do vašeho podpaží a jím hlavu zafixujete, a jedním prstem této vaší ruky stáhnete spodní víčko směrem dolů. Vytvoříte „žlábek“ u spodního víčka, do kterého druhou rukou kápnete příslušný doporučený počet kapek, většinou jednu. Stejným způsobem pokračujete na opačnou stranu u druhého oka. Nemá smysl se snažit za každou cenu roztáhnout horní a spodní víčko od sebe, dítě je bude reflexně stahovat k sobě a kapka půjde mimo oko. Většímu dítěti zafixujete končetiny a tělo vsedě na vašem klíně „chobotnicovým“ obejmutím vašimi dolními končetinami jeho dolní končetiny, jeho horní končetiny objímají váš trup, podpažím jedné vaší horní končetiny fixujete hlavu a zároveň spodní horní končetinu, vaší rukou na stejné straně pak držíte jeho druhou horní končetinu. Druhou vaší rukou musíte zvládnout vytvořit žlábek u spodního víčka a kápnout kapku. Spolupracující dítě může při vkapávání kapky pohlédnout směrem na strop, tím více otevře spodní žlábek a méně bude drážděno vkapáváním do oka k mrkání a následnému vytečení kapky ven z oka. Po aplikaci kapek je vhodné ½-1 minutu držet oči zavřené. Při podezření na alergický původ obtíží můžete začít používat např. Livostin kapky do očí, event. v kombinaci s protialergickými kapkami (např. Zyrtec, Claritine, apod.). Po příchodu domů je vždy vhodné provést osprchování obličeje kvůli omytí prachu a případných dalších alergenů z okolí oka. Používání vlhčených ubrousků k hygieně obličeje včetně očí není vhodné! Zvyšujete alergickou zátěž vašeho dítěte.
Masáž slzného vaku
Při výtoku z oka vč. slzení u malých kojenců je vhodné zhruba ve stejném intervalu jako vyměňujete plenky provádět masáž obou slzných vaků. Je třeba mít krátce ostříhané nehty (opravdu ne nalepené umělé nehty!), ruce si před masáží dobře omýt vodou a mýdlem, které poté spláchnete dobře s rukou. Dítě si položíte na přebalovací stůl před sebe a ukazovákem vaší pravé ruky zatlačíte na vnitřní koutek levého oka směrem k nosu a tlakem zhruba tak velkým, aby došlo ke zbělení kůže pod vaším prstem. Toto budete cca 4 x opakovat a stejným způsobem budete masírovat vašim levým ukazovákem vnitřní koutek pravého oka směrem k nosu ve stejné frekvenci, síle a intervalu. Po této proceduře smotáte buničinový čtvereček do ruličky a krouživým pohybem vytřete oba nosní průchody a odstraníte případné zátky a nečistoty z nosu. Do očí můžete kapat Omisan baby. Pokud toto nepomůže v průběhu následujících týdnů nebo výtok z oka se zakalí nebo zbarví je třeba kontaktovat praktického lékaře pro děti, který posoudí vhodnost léčby antibiotickými kapkami, případně vás odešle k očnímu lékaři ke kontrole průchodnosti slzných cest.
Prevence
Nepobývat v zakouřeném nebo prašném prostředí, ve větru chránit dětem obličej stříškou na kočárku, kloboučkem s kšiltem nebo brýlemi. Po koupání v přírodě nebo bazénu oči vypláchnout pod proudem vody. Důsledně řešit rýmu, aby si dítě výtok z nosu nepřenášelo rukama do očí. Novorozencům a kojencům preventivně vytírat nosní průduchy fyziologickým roztokem nebo mořskou vodou.
Kdy kontaktovat lékaře
Když je výtok hlenohnisavý nebo je spojen s otokem kolem očí zejména pod spodním víčkem nebo je dítě celkově schvácené, nepřijímající ani dostatek tekutin, má vysoké horečky více než 2 dny nebo výše uvedený postup nefunguje do 5 dnů.
© Copyright 2018 MUDr. Romana Benešová s.r.o.
Co dělat, když dítě zvrací?
07.06.2019
Příčiny
Většinou virová infekce žaludku, méně často bakteriální infekce celková, ale dítě může zvracet i na začátku angíny nebo při silném zahlenění z rýmy nebo kašle při respirační infekci. Zvracení může nastat po požití nesprávného složení nebo množství stravy (nucení do jídla nebo dobrovolného přejídání), při otravách z infikovaných potravin (mořské plody, jídlo s prošlou záruční dobou, bakterie v mase, zejména nedostatečně tepelně upraveném (pozor při grilování!)) nebo otravách např. houbami (jedovaté druhy, ale i nedostatečně tepelně upravené nebo velké množství jedlých hub), samozřejmě při otravách chemickými látkami (pozor u batolat na jejich přístup k čistícím prostředkům a lékům!!). Zvracení však může být podmíněno i psychickými nebo psychiatrickými důvody (u větších dětí je třeba myslet na poruchu příjmu potravy – bulimii). Některé děti trpí tzv. kinetózou – problémy nastávají při cestování dopravními prostředky. Ke zvracení může dojít i při podráždění centra rovnováhy ve vnitřním uchu nebo mozku např. na kolotoči nebo různých zábavních atrakcích typu centrifugy nebo u netrénovaného jedince při seskoku padákem nebo letu malým letadlem s leteckými manévry. Některé větší děti trpí migrénou, při které zvrací. Se zvracením může být spojen úpal či úžeh, pocity na zvracení mohou mít jedinci s nízkým krevním tlakem, obzvlášť při prudkém vzpřímení ze sedu a zejména z lehu. Často mají nejen děti trávicí obtíže v exotických krajinách (Afrika – Tunis, Egypt, Asie - Indie, apod.). Okrajově, ale o to více závažně může být zvracení jednou z prvních známek závažného onemocnění mozku včetně onkologické příčiny. Zvracení u malých kojenců může být způsobeno nefungujícím svěračem mezi jícnem a žaludkem, což je do určité míry normální stav, ale vzácně může být příčina závažnější vyžadující i urgentní chirurgické řešení.
Řešení
Dítě uložte do postele, může ulevit lehce zvýšená poloha a přítmí bez rozsvícených světel a přímého slunečního svitu. Optimální je, když dítě nesleduje žádné monitory (i mobilní telefony) vč. televize a má v místnosti klid bez dalších rušivých vlivů, hluku, apod. Dítěti podávejte ledový nápoj, nejlépe slabý černý čaj, případně iontový nápoj (např. Iontia) jen v malých porcích (první den jen po čajových lžičkách, každých 5 minut jednu). Do nápoje můžete nasypat ledovou tříšť vyrobenou z nezávadné vody. Kojící matka dítě, které zvrací, dále kojí bez omezení. Zavodnění v průběhu dne musí být takové, abyste zajistili močení ve frekvenci obvyklé dnům, kdy je dítě zdrávo. Zásadně nedávejte žádné jídlo! A to ani tehdy, když ho dítě chce, ale většinou děti instinktivně jíst nechtějí, jídlo jim vnucuje okolí. V prvních hodinách je třeba nezatěžovat trávení nevhodným způsobem, ale je nezbytné v dítěti udržet tekutiny, aby je neztrácelo a bylo po pár hodinách schopno přijmout i stravu. Pokud dítě už půlden nezvrací je možno nabídnout malý kousek stravy typu kousek banánu nebo rohlíku, pokud není zvracení spojeno s průjmem může být i piškot. Ale opravdu jen sousto a dále zavodňovat výše uvedenými nápoji celý první den. Nedoporučuji první den podávat jakékoliv teplé nápoje, jídlo a léky podávané ústy. Pokud je třeba srážet teplotu pak volte raději léky v čípkách do konečníku, o jiných lécích se domluvte s lékařem, zda je můžete při zvracení vynechat. Druhý den za předpokladu, že dítě již nezvrací, dále pokračujte v zavodňování výše uvedenými nápoji, můžete nabídnout banán, rohlík a pokud se nepřidal průjem tak i piškoty a vlažnou bramborovou kaši nemastnou a vyšlehanou z menšího množství mléka. Stále nepodávejte teplé nápoje a jídlo. Další den již můžete přidat libové maso (kuřecí, krůtí, králičí, rybí dušené na vodě nebo s velmi malým množstvím rostlinného oleje) a již můžete zkusit, zda dítě udrží i teplé jídlo. Další dny postupně zavádíte racionální šetřící stravu – můžete zkusit těstoviny, rýži, jogurty, jiný čaj než černý. Pokud dítě znovu začne zvracet vraťte se o 1 den zpět v přísné dietě. Jinak dále stravu uvolňujte postupným přidáváním potravin. Jako poslední přidejte smetanové, šlehačkové výrobky a těžká masa (omáčky, tiramisu, apod.)- nejdříve po týdnu od epizody zvracení. Při podezření na otravu z jídla zvracení podpořte, můžete při otravách obecně podat živočišné uhlí a hned kontaktovat lékaře. Častějšímu ublinkávání nebo zvracení malých kojenců můžete předejít zvýšením polohy postýlky tak, aby hlava byla výš než bříško (vypodkládejte matraci nebo horní část postýlky, nedávejte polštáře), častějším krmením v menších porcích, řádným odříhnutím po krmení, šetrnou manipulací s dítětem. Vyzkoušet můžete i Gastrotuss, pokud nekojíte zkuste umělou mléčnou stravu označenou AR.
Prevence
Nevystavovat se riziku přenosu infekce přímým kontaktem s nemocným nebo jeho osobními předměty, zejména hračkami. Dodržovat zásady správného mytí rukou po použití WC pro dítě i pečující osobu, řádně umýt ruce před přípravou stravy pro dítě, dítěti pak před konsumací jídla. Dobře omýt nevařené potraviny před požitím, mimo domov upřednostňovat pití vody v balených lahvích, nepoužívat led do nápojů – toto platí zejména v zahraničí. Po použití veřejných WC (letiště, nádraží, dopravní prostředky, nákupní centra, kina, metro, apod.) nebo jízdě hromadnými dopravními prostředky použijte desinfekční prostředek na ruce. V případě probíhajícího zvracení a průjmu v domácnosti pak i desinfekční prostředky na povrchy a očistěte jimi vodovodní baterie, splachovadla, prkénko na toaletě, kliky u dveří a všechny povrchy nábytku, na které nemocný sahá, dětem odesinfikujte hračky. Pokud víte, že dítě zvrací při cestování, můžete od 2 let preventivně podat např. Kinedryl před cestou a dítě převážejte mírně najedené, optimálně v chladnější části dne, zabavte jej během cesty a jeďte nesportovním stylem jízdy. Prospějí častější přestávky během jízdy. Ve vlaku vybírejte sedadla uprostřed vagonu v dohledu WC, v letadle pak sedadla mezi křídly v dohledu WC. Pokud má dítě pocity na zvracení při vzpřimování do stoje je doporučeno vstávat zejména z lehu velmi pozvolna. Na lůžku se nejprve posadit, po chvíli dát nohy na podlahu a poté teprve opatrně vstát.
Kdy navštívit lékaře
Pokud se jedná o novorozence nebo malého kojence a zejména tehdy, je-li zvracení obloukem po každém jídle (malé ublinknutí po jídle je běžné a pokud dítě jinak prospívá, je spokojené, není třeba se znepokojovat)
- Pokud je dítě apatické, nepřijímá nebo zvrací i ledový černý čaj po lžičkách, málo močí nebo nemočí
- Zvracení je spojeno s horečkami, světloplachostí nebo drobnými tečkami či skvrnkami na kůži
- Je podezření na otravu z jídla nebo z jiného důvodu otravy
- Zvracení je téměř každé ráno, někdy spojené i s bolestí hlavy
- Výše uvedené rady nefungují nebo se zvracení po přestávkách se zlepšením vrací
© Copyright 2018 MUDr. Romana Benešová s.r.o.
Co dělat, když má dítě průjem?
30.05.2019
Příčiny
Nejčastěji virová, méně často bakteriální infekce, případně tzv. cestovatelský průjem (Jižní Amerika, Afrika vč. Egypta, Tuniska, Arabský poloostrov, Asie). Někdy to může být nevhodná skladba potravin nebo nesnášenlivost části stravy. Může být spojen s užíváním některých léčiv, např. antibiotik. Důvodem však může být i neinfekční chronický zánět střeva.
Řešení
První den je třeba soustředit se na zavodňování, obzvlášť je-li zároveň zvracení. Vhodným nápojem je slabší černý čaj, při závažném průběhu kombinovaný s iontovým nápojem (např. Kulíšek nebo Enhydrol), případně pro menší děti rehydratační roztok ORS 200 Hipp- všechny nápoje můžete kombinovat v 1 den, všechny jsou lépe přijímány studené až ledové. Nespoléhejte na to, že dítě bude samo a ochotně pít. Každých 5 minut mu dejte čajovou lžičku ledového nápoje do úst. Pokud dítě nezvrací můžete nabízet od věku, kdy již tyto potraviny i jinak zařazujete do jídelníčku, suchý rohlík nebo toastový chléb (nikoliv tmavý nebo celozrnný), případně suchary, mačkaný banán, strouhané jablko bez slupky, více rozvařené brambory, rýži a mrkev. Tyto nápoje a stravu podávejte tak dlouho dokud nebude stolice méně často a nezačne se zahušťovat z vodnaté alespoň do hustě kašovité formy. Trvání je individuální, nejčastěji 1-5 dní. Další den poté pak můžete přidat libové nejčastěji kuřecí prsní, případně krůtí, králičí nebo netučné rybí maso připravené na vodě a dále podáváte výše uvedenou stravu do doby než je stolice max. 2 x denně a již není vůbec řídká. Trvání obvykle 1-3 dny. V poslední fázi přidejte kvalitní bílý jogurt s přidanými aktivními jogurtovými bakteriemi (nikoliv mléko). Pokud se průjem nevrátí můžete postupně stravu a nápoje uvolňovat přidáváním jiných druhů potravin, jen smažené, vysokotučné výrobky masové a mléčné (všechny uzeniny, smetánky, tiramisu, omáčky apod) přidáváte až více než po týdnu od normalizace stolice. Jestliže se stolice zhorší v kterékoliv fázi uvolňování stravy, zpřísněte dietu o jeden krok zpět a po 2-3 dnech zkuste znovu uvolnit. Po celou dobu zavodňujte tak intenzivně, abyste udrželi frekvenci močení tak často, jak je obvyklé v době, kdy je dítě zdrávo. Pití je určitě důležitější než jídlo, dítě může první hodiny až dny jídlo odmítat, proto nabízejte, ale nenuťte jídlo, ale příjem tekutin musíte mít pod kontrolou! Kojené děti pokračují v kojení bez omezení. Nekojené děti, které dosud neznají nemléčné příkrmy, mohou dostat mrkvové nebo rýžové odvary na začátku samotné, později do odvaru připravíte běžnou mléčnou výživu, lze zakoupit i mléčnou výživu se sníženým obsahem laktosy. Základem je správné složení diety a nápojů, všechny léky mají pouze podpůrnou funkci, ale vlastní průjem nezastaví bez diety. Jestliže víte, že dítěti se řídká stolice opakuje po některé konkrétní potravině, nepodávejte ji. Alergologické vyšetřování má okrajový význam pokud funguje vynechání potraviny ze stravy, protože výtěžnost testů je omezená.
Upozornění
Často podávané piškoty, kokakolové nápoje, ale i vývarové masové polévky mohou průběh průjmu zhoršit díky vysokému obsahu cukrů nebo tuků, tedy je nepodávejte zejména na začátku (nemastné vývary v konečné fázi přísné diety můžete zkusit).
Podpůrné léky
K rychlejší regeneraci trávení a mírnému zkrácení průjmu můžete k dietě přidat probiotický přípravek (např. Enterol), ev. můžete přidat ještě Smectu nebo Sorbectu nebo Tasectan nebo Enterosgel, nebo případně živočišné uhlí, zvláště u závažnějšího průběhu průjmu. Enterosgel nebo živočišné uhlí pak je zejména vhodné při podezření na mírnou otravu z jídla. Probiotikum lze využít při léčbě antibiotiky (ne každé je účinné). Antibiotika jsou lékařem doporučena jen v případě vzácných komplikovaných průběhů potíží.
Prevence
Nevystavovat se riziku přenosu infekce přímým kontaktem s nemocným nebo jeho osobními předměty, zejména hračkami. Dodržovat zásady správného mytí rukou po použití WC pro dítě i pečující osobu, řádně umýt ruce před přípravou stravy pro dítě, dítěti pak umýt ruce před konzumací jídla. Dobře omýt nevařené potraviny před požitím, mimo domov upřednostňovat pití vody v balených lahvích, nepoužívat led do nápojů – toto platí zejména v zahraničí. Po použití veřejných WC (letiště, nádraží, dopravní prostředky, nákupní centra, kina, metro, apod.) nebo jízdě hromadnými dopravními prostředky či návštěvě veřejných prostor (nákupní centra, úřady, kina, apod) použijte desinfekční prostředek na ruce. V případě probíhajícího zvracení a průjmu v domácnosti pak použijte i desinfekční prostředky na povrchy a očistěte jimi vodovodní baterie, splachovadla, prkénko na toaletě, kliky u dveří a všechny povrchy nábytku, na které nemocný sahá, včetně klávesnice počítače, dětem odesinfikujte hračky. Na cesty do exotických krajin se připravte před odjezdem preventivní kůrou např. s Enterolem, který pak celou dobu pobytu dále používejte a i několik dní po návratu. Je vhodné cestovat s lékárničkou, ve které jsou přípravky k zastavení cestovatelského průjmu (např. Smecta go, Hidrasec, Ercefuryl apod). Nepoužívejte léky typu Imodium, Rea Sec, apod. - průběh závažné infekce tím můžete zhoršit a pro děti mohou mít i nežádoucí vedlejší účinky. Dodržujte v exotických krajinách zásady nákupu nápojů a jídla v kamenných prodejnách, originálně balených, nápoje lépe sycené, do nápojů nepoužívejte místní led, nepoužívejte ovoce a zeleninu v čerstvém stavu, zvláště již oloupané. K čištění zubů používejte jen bezpečnou balenou vodu. S malými dětmi do předškolního věku není doporučeno cestovat do oblastí s rizikem nejen cestovatelského průjmu (oblasti viz výše), ale i jiných infekčních chorob, nejen kvůli vysokému riziku onemocnění (někdy se blíží 100%jistotě), ale i kvůli nedostatečné úrovni místní zdravotnické péče, která s evropským standardem má málo společného. Při manipulaci se syrovým masem a vejcem v domácnosti dbejte na to, aby nedošlo ke kontaktu těchto potravin nebo jejich tekutých částí s jinými potravinami, s dětmi (nepodávejte dětem neumytýma rukama v kuchyni hračky, dudlíky, apod.), utěrkami, krájecími prkénky a jiným nádobím (prkénko na maso mějte vždy vyhrazené jen ke krájení syrového masa). Novorozence a malé kojence můžete chránit neinjekčním dobře snášeným očkováním proti virovému průjmu způsobenému rotaviry, ale je třeba očkování zahájit ve 2.-3. měsíci života, později to nelze. Tuto infekci si jinak děti s cca 95% pravděpodobností prodělají ve věku do 5 let a v tomto období je nejvíce ohrožuje dehydratace s nutností infusní léčby na infekční klinice.
Kdy vyhledat lékaře
- Dítě je apatické, nepřijímá ani tekutiny, nemočí nebo močí málo
- Průjem je spojen s vysokými horečkami, zvracením, krví ve stolici
- Výše uvedené rady nefungují nebo se průjem stále vrací při postupném uvolňování diety
- Jedná se o novorozence nebo malého kojence
© Copyright 2018 MUDr. Romana Benešová s.r.o.
Co dělat, když má dítě vši?
07.06.2019
Pokud máte pocit, že se poslední dobou začíná nějak moc mluvit a psát o vších, je to opravdu tak. Podle informací hygieniků právě vrcholí cca desetiletá vlna epidemie vší neboli pedikulózy, což sebou kromě zvýšeného rizika nákazy nese i další nepříjemný problém, kterým je jejich rezistence na dosavadní přípravky na odstranění vší. Tyto malé kousavé potvůrky si totiž během každého 10 – 15 letého cyklu dokážou genetickými mutacemi vybudovat odolnost na rozličné insekticidy a další léčiva, díky čemuž se dokáží neuvěřitelně šířit a odolávat snahám o vyhubení. Stojíme tedy na prahu dalšího cyklu, kdy je potřeba jejich likvidaci věnovat větší pozornost. Tvoreček, který je člověkem doslova přitahován zřejmě už od vzniku našeho druhu a „věrně“ nás doprovází skrze staletí, je v současné době zastoupen zejména druhem Pediculus capitis, tedy vší dětskou, která se specializuje na pobyt v lidských vlasech. Obávaným přenašečem infekcí byla v dřívějších časech ještě Veš šatní, která je ovšem nyní naštěstí velmi vzácná.
Netrápí pouze děti
Veš dětská ovšem neparazituje pouze na dětech, jak by se dalo odvozovat z jejího názvu. Pokud nejste výrazně nakrátko nebo dokonce holohlaví, vás může „navštívit“ klidně i v seniorském věku. Uhnízdí se v udržované barvené hřívě čistotné mladé manažerky stejně jako ve vlasech u starostlivé babičky, která se pomazlila s vnoučkem. Odborníci se shodují na tom, že zavšivení rozhodně není žádným znakem nedostatečné hygieny v té které rodině, i když je samozřejmě pravda, že lidé, kteří mají problémy s hygienou, mohou být dlouhodobým zdrojem a trvalým přenašečem.
Z hlavičky na hlavičku aneb pozor na selfie
V souvislosti s výskytem vší se vždy zdůrazňuje, že přenos z jednoho člověka na druhého je pouze přímým kontaktem dvou hlav. Vši neskáčou jako blechy, ani nemají křídla. Známé jsou samozřejmě situace, kdy si vychytralé děti předávají vši v krabičce od sirek, aby pak nemusely do školy, ale reálně je veš přitahována přirozeným elektrostatickým nábojem vlasů a i při letmém dotyku se zachytí a přeleze. Bohatě stačí jedna dospělá samička, která naklade čerstvé hnidy a je zaděláno na problém.
Až komicky nám pak může znít zpráva ruské hygienické služby, která varovala před epidemií vší, šířenou milovníky selfie, vytvářených pomocí mobilů. Selfie se v Rusku (a nejen tam) stala obrovskými hitem, přičemž při vzniku těchto společných autoportrétů dvou a více lidí se tradičně dávají hlavy k sobě před mobilem, drženým v natažené ruce. To je pak ideální moment pro šíření těchto cizopasníků. Faktem zůstává, že právě mezi dětmi a mládeží jsou „selfíčka“ oblíbenou zábavou i u nás.
Stud a únava
Největším problémem pacientů naštěstí není, jak jsme již zmínili, nebezpečí nějaké infekce. Zejména děti velmi trápí psychologické a sociální dopady, související s nuceným odloučením od ostatních dětí, a pocitem studu a provinění. To vyplývá z většinově neodůvodněných poznámek a předsudků ostatních dětí i rodičů o nedostatečné hygieně nakaženého a celé jeho rodiny, a to především u těch dětí, které jsou ve třídě označeny jako zdroj zavšivení. Dalším výrazným problémem je svědění, způsobené sáním krve těmito parazity. Ti totiž vypouští do ranky svědivou látku, která zamezuje srážení krve a umožňuje lepší sání. Díky tomu se pacienti stále drbou (dokonce si mohou rozdrásat pokožku do krve a zanést nějakou infekci) a také špatně spí, což způsobuje únavu a má negativní vliv na psychiku.
Drží se jako veš v kožichu
Známé rčení o vši v kožichu je zde na místě. Mimo to, že vešky úporně svírají vlas, na kterém žijí, dokáží přežít celý den bez potravy například na polštáři, čepici nebo hřebenu. Ve vaně je také neutopíte. Při jejich likvidaci tak musíte myslet nejen na napadenou hlavu, ale také na desinfekci věcí souvisejících, tedy ložního prádla, oblečení a podobně. To je nejlepší hodit do pračky a prát nejméně na 60 stupňů. U malých dětí nezapomeňte například i na autosedačku!
Na samotné vši odborníci doporučují kombinaci poctivé ruční práce a odvšivovacích přípravků. Pokud přinese vši ze školy kluk, je ideální vzít ho hodně nakrátko, což by neměl být většinou problém. Malé slečny jsou ale na své vlásky mnohem víc háklivé, takže zde přichází na řadu známý hřeben všiváček, který si mnozí z nás pamatují z dob svého vlastního dětství v minulém století.
Při této zdlouhavé činnosti je nejlepší vyčesávat vlasy nad bílým papírem či ubrusem, aby byly vyčesaní paraziti dobře vidět. Nesmíte zapomenout ani na hnidy, ze kterých by se vylíhla další hladová generace. Špatně se hledají, takže při pátrání po nich pomůže i lupa. Hnidy bývají zachycené pevným přírodním lepidlem nízko nad pokožkou.
Existuje účinná chemie?
Přípravky proti vším najdete v každé lékárně a internet je plný zaručených nápadů, jak na vši. Lít si na hlavu petrolej opravdu není dobrý nápad, a proto je lepší poradit se s lékárníkem. Již bylo řečeno, že vši se vždy v cca 10 – 15 letém cyklu dokáží genetickou modifikací vypořádat s rozličnými insekticidy a dalšími látkami, které se proti nim používají a vytváří si solidní imunitu. Právě nyní se nacházíme na vrcholu této vlny a dlouholeté osvědčené přípravky podle dětských lékařů a hygieniků selhávají. Doslova jako na zavolanou tak nyní přichází na náš trh nový šampón zn. Elimax, která do 15 minut vši a hnidy účinně zničí, a navíc neobsahuje žádné insekticidy. A to není jeho jediná přednost.
Prevence, která funguje
Ještě do nedávna by vám každý odborník řekl, že účinná prevence proti vším neexistuje. Nyní již však již toto pravidlo neplatí. Bylo totiž vědecky prokázáno, že Elimax proti vším lidské vlasy i preventivně chrání. A to díky revoluční technologii LPFTM, což je kombinace akrylopolymeru a sezamového oleje. Ta neutralizuje statický náboj lidských vlasů, což zabraňuje vším k přenosu z jedné hlavy na druhou. Pokud tedy víte, že například ve třídě vašeho dítěte začaly řádit vši, můžete začít preventivně chránit vlasy svého potomka i pomocí vlasové vody stejné značky.
Nic netajit
Pokud jako zodpovědný rodič zjistíte, že má vaše dítě vši, je opravdu nutné informovat školku, školu a případně zájmové kroužky, do kterých vaše dítě chodí. Tajit tuto skutečnost se opravdu nevyplácí. Aby byla nákaza bezpečně zažehnána, musí být vši a hnidy zlikvidovány u všech dětí (a samozřejmě dalších členů rodiny). Dítě nakažené pedikulózou samozřejmě nesmí chodit do školy a po odstranění vší je třeba hlavu kontrolovat ještě nejméně tři týdny.